Зміна групи оподаткування в 2021: коли варто перейти на іншу групу ФОП

Ми живемо у часи постійних змін і те, що підходило нам у минулому, часто може виявитись поганим або сумнівним варіантом сьогодні. Це стосується бізнесу у першу чергу, адже саме швидка адаптація та реагування на зміни є секретом успіху кращих компаній світу. Зміна групи оподаткування може допомогти знизити суму податків,які ви сплачуєте, а також уникнути штрафів та примусового переходу.

Коли варто змінити групу ФОП?

Чимало ФОП приймає рішення про зміну групи єдиного податку зважаючи на бажання отримувати більший дохід, працювати з іншими контрагентами чи інші причини.

Зокрема,  доцільно змінити групу оподаткування у таких випадках:

 1. збільшення обсягу доходів;
 2. зміна основного виду діяльності;
 3. поява іноземних замовників чи контрагентів
 4. поява найманих працівників.


Для ФОП 1 та ФОП 2 є можливість переходу на третю групу оподаткування у випадку перевищення обсягів доходу. Підприємці на третій групі можуть лише перейти на загальну систему оподаткування

Як заповнювати заяву про перехід до іншої групи?

Зі зразком заяви ви можете ознайомитися за посиланням. Якщо ви надаєте перевагу заповненню заяв онлайн, то таку ж заяву ви можете заповнити у кабінеті платника через функцію “Єдине вікно”. Форма є ідентичною до тієї, яку ви подаєте при виборі однієї з груп оподаткування. Вам потрібно заповнити наступну інформацію:

 • Номер РНОКПП, ПІБ та назва податкового органу вашого обліку;
 • Податкова адреса;
 • Поточну та нову групу оподаткування, а також відомості про реєстрацію платника ПДВ;
 • Місце проведення діяльності;
 • Загальна кількість працівників;
 • Номер КВЕД (новий або старий);
 • Відсутність заборгованості по податках.

Які є критерії переходу на іншу групу оподаткування?

 • Переконайтесь, що ваш вид діяльності відповідає релевантному КВЕД, так як певна група оподаткування має обмеження щодо вибору видів економічної діяльності.
 • Ліміт доходів: відповідно до Податкового кодексу України статті 291 п. 4, ваш дохід за минулий рік не повинен перевищувати ліміт доходу групи, на яку ви бажаєте перейти.
 • Зверніть увагу на ліміт найманих працівників групи, на яку ви бажаєте перейти. До прикладу, для ФОП 3 обмежень немає, тоді як для інших встановлені певні межі (стаття 291 п. 4 ПКУ).

Коли очікувати остаточного переходу на іншу групу?

Щоб стати платником нової групи, вам необхідно дочекатися першого числа першого місяця наступного кварталу. Зверніть увагу: є два типи переходу на нову групу оподаткування. За умови примусового переходу заяву необхідно подати не пізніше двадцятого числа місяця, який настає за кварталом, де було зафіксовано перевищення ліміту. За умови добровільного переходу заяву необхідно подати за 15 днів до початку нового кварталу.

Дедлайни добровільного переходу на іншу групу ФОП у 2021 році:

 • До 15 червня, якщо бажаєте перейти з третього кварталу;
 • До 15 вересня, якщо бажаєте перейти з четвертого кварталу.


Підказка: з розумним додатком Fairo вам буде набагато легше вести ваші справи і ви завжди зможете отримати допомогу!Слідкуйте за нашими сторінками в соцмережах: Facebook; Instagram; Telegram.