Як здійснити валютний переказ за кордон під час війни згідно з законом?

В зв'язку з повномасштабною війною в Україні, Національний банк та Міністерство фінансів запровадили обмеження пов'язані з обігом валюти в країні. Зокрема, Національний банк встановив обмеження валютних переказів  сумою у 50  тисяч гривень на місяць (інформація станом на 09.06.2022).

Розглянемо різні випадки і легальні способи здійснити перекази у валют з України:

1. Ви приватна особа і бажаєте здійснити переказ на приватний рахунок у валюті, перебуваючи в Україні.

Такий переказ можливо здійснити в межах щомісячного ліміту 50 000 грн, але лише з зазначенням платежу на потреби лікування чи навчання. 

Якщо особа, якій ви бажаєте надіслати кошти, має банківський рахунок в українському банку, ви зможете здійснити переказ у гривнях. До прикладу, якщо ви маєте відкритий рахунок у Fairo, ви можете здійснити грошовий переказ іншому користувачу Fairo у гривнях без жодних комісій, незалежно від країни перебування отримувача.

2.Ви бажаєте придбати амуніцію для військових в Україні за кордоном.

За умови надання необхідних документів (інвойси, товарно-транспортні накладні), фізичні особи мають право переказувати іноземну валюту для купівлі низки товарів за кордоном у межах місячного ліміту 400 тис. грн в еквіваленті (понад 13,5 тис. дол.). До таких товарів належать бронежилети, каски, шоломи, військова та тактична форма, військове та тактичне взуття, захисний одяг, оптичні прилади для слідкування, безпілотні літальні апарати, спальні мішки, каремати та засоби для надання домедичної допомоги. Зверніть увагу, що митниці різних країн можуть мати різні законні вимоги щодо регулювання ввезення таких товарів, тому рекомендовано готувати також документи, які підтверджують замовлення чи необхідність такого виду товарів підрозділами ЗСУ.

3. Ви бажаєте здійснити валютні розрахунки з своїм іноземним партнером, якому ви заборгували за товари чи послуги.

Такі розрахунки зараз є можливими  за умови, якщо ці товари чи послуги належать до товарів чи послуг критичної необхідності. Перелік можна знайти у тексті Постанови №153. Підприємці можуть намагатись вирішити проблему домовившись  про пробачення боргу чи залік заборгованостей.