Як закрити ФОП в Україні?

2020 рік став роком значних змін у суспільстві і бізнесі. Ми вже писали про те як коронавірус вплинув на світ фрілансу. Водночас безліч корпорацій і маленьких компаній мусили швидко адаптуватись до нових режимів роботи, а деяким довелось припинити свою діяльність. Зараз, підприємці усього світу з нетерпінням чекають на позитивні зміни в економіці. До речі, у 2021 році процес припинення діяльності ФОП в Україні став значно простішим. Необхідно лише подати заяву держреєстратору, і діяльність буде припинено. Однак,  на цьому процедура повної ліквідації вашого ФОП ще не завершується.

Як закрити ФОП онлайн?

Закрити ФОП онлайн є найпростішим і найшвидшим методом завершення діяльності ФОП. Необхідно лише зайти на сайт Дія чи скористатись їх офіційним додатком на вашому мобільному телефоні або планшеті.

Важливо: для реєстрації на сайті Дія потрібно мати електронний підпис. 

Наступний крок після реєстрації — заповнення онлайн-форми заяви на припинення ФОП.

Заява буде автоматично надіслана держреєстратору для здійснення реєстраційних дій з припинення ФОП. Протягом 24 годин після надходження заяви (крім вихідних та святкових днів) держреєстратор має внести запис про припинення ФОП.

На момент внесення такого запису ФОП вважається закритим.

Повідомлення про припинення ФОП надійде в кабінет громадянина на сайті Дія, а також на електронну адресу фізособи, вказану в реєстраційних даних.

Деталі про припинення ФОП держреєстратор також надсилає до податкової.

Закрити банківський рахунок

Конкретного строку для закриття рахунку немає, але після припинення ФОП використовувати його не можна. Тому якщо на рахунку є залишки коштів, їх потрібно перевести на поточний рахунок фізособи чи зняти готівкою.

Якщо надалі фізособа погашатиме заборгованість за податками ФОП, податки доведеться платити з рахунку фізособи чи вносити готівкою в касу банку для перерахування на відповідні бюджетні рахунки.

Як закрити ФОП у 2022 році?

Починаючи з 2022 року, плануючи закриття ФОПу, необхідно буде подавати декларацію в редакції наказу Мінфіну від 17.12.2020 р. № 783, в якій об’єднана інформація як стосовно ПДФО і ВЗ, так і стосовно ЄСВ. До декларації прикладається як додаток Ф2, в якому визначається чистий дохід від підприємницької діяльності, визначається сума ПДФО і ВЗ, так і додаток ЄСВ 1, в якому наводяться показники нарахованого ЄСВ.

Анулювання реєстрації платником єдиного податку груп 1-3

Податкова анулює реєстрацію платника ЄП самостійно на підставі отриманої інформації від держреєстратора. Декларація платником ЄП подається у строк протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, в якому припинено ФОП і анульовано реєстрацію платника ЄП. Декларація подається за формою, затвердженою наказом Мінфіну у редакції від 09.12.2020 р. № 752.

Важливо: декларація має бути подана разом з додатком, в якому має бути відображений ЄСВ. Про те, що це ліквідаційна декларація, потрібно також відзначити в рядку 8.1, а також в рядках 5 і 6 додатка.

Сплатити ЄП слід протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання декларації. А ЄСВ слід сплатити до дати подання декларації.

Як ФОП знятися з обліку в податковій (оффлайн)?

Відповідно до пп. 6 п. 11.18 розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588, після держреєстрації припинення ФОП фізособа продовжує обліковуватися в податковій як ФОП, що отримувала доходи від проведення підприємницької діяльності.

Така фізособа має подати відповідну податкову звітність і сплатити податки. Важливо додати, що знятись з реєстрації у податковій можна після проведення позапланової перевірки. Керівник податкової (його заступник або уповноважена особа) може прийняти рішення про проведення перевірки з урахуванням вимог ст. 78-82 ПКУ, яке оформляється наказом. Однак термін прийняття такого рішення ПКУ не визначено.

Ви відкрили цю статтю, отже тема закриття ФОП вам небайдужа. Збираєтесь закрити свій ФОП? В нас є для вас пропозиція. Спробуйте наш додаток, який поєднує в собі банкінг, інвойсинг, автоматизовану бухгалтерію та податкові звіти для ФОП. Приділіть більше часу роботі і менше нудній податковій тяганині. Можливо, не так все й страшно? Завантажуйте додаток зараз і отримуйте приємні бонуси:

Google Play

App Store