Про фінанси просто: посередницькі договори у платників єдиного податку

Надійні партнери, відповідальні посередники та вдячні клієнти - це те, про що мабуть мріють, та не завжди отримують всі власники бізнесу та фрілансери. Для того, щоб відносини складались ідеально, потрібно подбати про їх правильне юридичне оформлення від початку співпраці.

Давайте розглянемо окремі види договорів у посередницькій діяльності та на що варто звернути увагу ФОПам на спрощеній системі оподаткування.

Договір комісії

За цим договором одна сторона, Комісіонер, зобов’язується за дорученням другої сторони, Комітента, вчинити за плату один або декілька правочинів від свого імені, але за рахунок Комітента.

Норми укладення, обов’язкові умови договору, права та обов’язки сторін прописані у статтях 1011 – 1028 Цивільного кодексу України.

При виконанні таких договорів ФОП єдиноподатник отримує суму коштів, яка включає в себе транзитні кошти (на виконання доручення Комітента) та винагороду за роботу ФОП. Однак доходом цього ФОП є лише сума винагороди, вона декларується і оподатковується. Тобто, якщо комісіонер отримав кошти від здійснення продажу товарів, або ж придбав товари, то ця сума одразу ж перераховується Комітентові у першому випадку, або ж продавцю цих товарів – у другому випадку. Комітент же ж повинен перерахувати кошти Комісіонеру, як винагороду за його роботу.

Утримання винагороди з виручки розглядається як порушення норм податкового законодавства та оподатковується за ставкою: для ФОП-спрощенців – 15%, для юридичних осіб на спрощеній системі оподаткування – у подвійному розмірі ставки єдиного податку. Більш того, Комісіонер змушений буде перейти на загальну систему оподаткування.

ВАЖЛИВО:

1. Комітент не може серед видів економічної діяльності мати посередницькі КВЕД, а лише ті КВЕД, що стосуються торгівлі розділ 46 та 47 Класифікатора).

2. В обліку доходів, Комісіонер показує всі отримані та перераховані кошти, а до декларації включається лише сума винагороди.

Договір доручення

Відповідно до ст. 1000 Цивільного кодексу України, за цим договором одна сторона доручає (Довіритель), а інша (Повірений) – зобов’язується вчинити від імені Довірителя певні дії. За цим договором знову ж таки не вся сума коштів включається до суми для оподаткування, а лише сума винагороди.

ВАЖЛИВО:

1. ФОП на спрощеній системі оподаткування 3 групі може надавати такі послуги. Проте, ФОП 1 і 2 групи можуть здійснювати лише торгівлю, але 1й групі ЗАБОРОНЕНО надавати посередницькі послуги, а 2й групі ЗАБОРОНЕНО надавати послуги, в т.ч. посередницькі ФОП та юридичним особам – платникам податку на прибуток на загальних підставах, нерезидентам та державним установам.

2.Щодо КВЕД, то з точки зору Класифікатора, торгівля за посередницьким договором, чи без нього, все ж торгівля, тому у випадку надання послуг необхідно мати посередницькі КВЕД та пам’ятати щодо обмежень по групах спрощеної системи оподаткування. У випадку торгівлі, достатньо мати КВЕД, що стосуються торгівлі з розділів 46 та 47 Класифікатора). 

Агентський договір

Агентський договір є різновидом договору доручення, про який ми згадували раніше. Він регулюється нормами як Господарського так і Цивільного кодексу України. Тож транзитні кошти знову ж таки до доходу платника єдиного податку не включаються. Обмеження аналогічні.

Договір транспортного експедирування

Даний договір доволі поширений в практиці. За ним, Експедитор зобов’язується за плату і за рахунок клієнта надати послуги перевезення вантажу або ж організувати надання послуг із перевезення визначеного вантажу.

Аналогічна ситуація з обліком доходів та сумою до оподаткування.

ВАЖЛИВО: Експедитор може бути лише на 3-й групі спрощеної системи оподаткування.

Важливі юридичні аспекти

Господарський кодекс України чітко визначає зміст договору не залежно від його специфіки. Це ті умови, без узгодження яких інша сторона, шляхом подання позову до суду, може визнати договір недійсним, скасувати його. Зокрема, такими умовами є предмет, ціна та строк дії договору (стаття 180 Господарського кодексу). Цивільний кодекс України описує по умовах договору залежно від виду договору більш конкретно, про це говориться й у Господарському кодексі: господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Транзитні кошти ФОП

Важливо пам’ятати, що транзитні кошти обліковуються, але не оподатковуються. Для ФОП на спрощеній системі оподаткування при обліку доходів і визначенні сум до оподаткування існують нюанси та ризики втрати можливості перебування платником ЄП. Саме тому крім належно виписаних договорів з надання даних послуг, потрібно враховувати особливості обліку та оподаткування. Не забувайте, команда Fairo радо надасть вам необхідну допомогу і консультацію.