Конвертування іноземної валюти платежів: інструкція для ФОП

Фріланс-ринок здебільшого наповнений замовниками, які працюють за кордоном і ФОП-надавачі послуг стикаються розрахунком у іноземній валюті. Отож розглянемо, що таке валюта для ФОП, її конвертація і які податки потрібно сплатити за це й коли.

Бухгалтерський облік доходу

Однією з найпоширеніших помилок ФОП при розрахунках іноземною валютою є застосування старої норми про обов’язковий продаж 75% іноземної валюти, що надійшла на рахунок, адже ця норма була скасована 20 червня 2019 року Постановою НБУ.

Також, чуючи від бухгалтерів юридичних осіб про «страшні» курсові різниці, помилково при повторному конвертуванні валюти застосовують курсову різницю на дату такого конвертування в обліку доходів ФОП.

Проте, варто пам’ятати, що, згідно з пунктом 252.5 статті 252 Податкового кодексу України, ФОП, отримуючи на підприємницький рахунок кошти в іноземній валюті, обліковує дохід (прихід на рахунок), здійснюючи відповідний запис до Книги доходів (паперової чи електронної), або ж фіксує даний дохід за допомогою програмних застосунків для ведення бухгалтерського обліку, перераховуючи їх у національну валюту за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ саме на дату їх отримання. 

Податки: скільки й коли

Податковий кодекс НЕ передбачає як розрахунку курсової різниці, при продажу іноземної валюти ФОП, так і включення такої курсової різниці до доходу платника єдиного податку.

Отож, отримавши дохід у іноземній валюті, підприємцям не потрібно здійснювати обов’язковий її продаж, конвертуючи її у гривню. Достатньо лиш у довіднику НБУ визначити курс цієї валюти у день її отримання та облікувати зазначену суму, включивши її до доходів підприємницької діяльності. Опісля підприємець може самостійно визначати коли і скільки валюти йому продавати. Жодних податків та платежів, крім комісії банку, при цьому він не платить. 

На цьому також наголошували самі податківці у індивідуальній податковій консультації ФОП 3 групи від 13.09.2019 р. №215/6/99-00-04-07-03-15/ІПК.

Підсумувавши кожний прихід на банківський рахунок ФОП, перевівши прихід у національну валюту за курсом такого надходження, за підсумками кварталу визначається сума доходу та сума єдиного податку, яка підлягає сплаті впродовж 50 календарних днів після закінчення кварталу. Нагадуємо, що 19 серпня – крайній термін сплати єдиного податку за 2 квартал 2021 року.

Конвертація валюти – просто і легально

Для користувачів застосунку Fairo передбачена опція автоматичної конвертації валюти на дату її отримання. Отож, вам не доведеться шукати курс валют НБУ на дату отримання валюти, застосунок все зробить за вас, а також автоматично розрахує доходи за звітний період, допоможе задекларувати їх та визначить відповідну суму єдиного податку до сплати, нагадавши кінцевий термін його сплати.