Інформація — це зброя
Інформаційна війна стала звичною частиною нашого життя ще до війни. Цілеспрямоване поширення фейків, дезінформації, атаки ботів, атаки на важливі інформаційні ресурси стала повсякденням, а методи боротьби з нею не завжди є зрозумілими, особливо для наших старших близьких.
Як відрізнити фейк:
- Увімкніть критичне мислення. Перевірте чи це офіційне джерело або медіа, яке заслуговує на довіру.
Якщо – ні, це фейк. - Чи є маніпуляційні фрази: "достовірна інформація", "мені сказали військові", "ви мене знаєте, я брехати не буду" тощо. Якщо є – також ігноруйте (або блокуйте) фейк та його джерело.
- Є технологічна інформація, але її розповідає не фахівець? Є нагнітання, залякування тощо? Якщо так, то ви знаєте що робити.
Ви можете знайти корисну підбірку розвінчання найбільш поширених фейків російської пропаганди за цим посиланням. Також є велика українська фейсбук-спільнота Stop-fake, сюди можна написати, щоб перевірити та уточнити правдивість інформаційного повідомлен.
Надавайте перевагу офіційним джерелам інформації, таким як:
- Офіс Президента України
- Генеральний штаб Збройних сил України
- Кабінет Міністрів України
- Міністерство оборони України
- Міністерство внутрішніх справ
- Національна поліція України
- Державна служба надзвичайних ситуацій (ДСНС)
- Державна прикордонна служба України
- Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
- Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України
- Сухопутні війська ЗС України
- Військово-морські сили ЗСУ
- Територіальна оборона ЗСУ
Інформаційна гігієна
Фейки є проблемою, але складнішим є той факт, що ми самі можемо стати джерелом поширення інформації, яка є недостовірною, неточною, неактуальною. Можлива й ситуація, коли інформація правдива, однак набуває занадто сильною масовості, забиває канали зв’язку і таким чином більш важлива інформація губиться.
Що робити?
- Перевіряйте усі джерела інформації самостійно. При отриманні інформації з неперевірених джерел (брат знайомого сказав), не поширюйте інформацію, а витратьте час на перевірку доступними вам способами. Наприклад, якщо вам надійшло особисте повідомлення, то зателефонуйте і уточніть інформацію особисто.
- Уникайте репостів або принаймні поставте собі обмеження: не більше 3 репостів в день. Робіть репости закритими, для друзів. Це стимулюватиме решту йти до першоджерела, а не брати бездумно у вас. Репост найчастіше не допомагає, а перенасичує стрічку однотипною інформацією, збільшує поріг чутливості до новин та прохань. “Пусті” репости (без пояснення, чи рекомендації у дописі) роблять нас байдужими до реальних запитів.
- Дбайте про кожне публічне повідомлення, яке формулюєте, пам'ятаючи, що інформація повинна бути:
Стукторованою
Логічною
Правдивою та вчасною
Актуальною
Доступною та зрозумілою
- Поясніть старшим родичам, що йде інформаційна війна, використавши саме таке формулювання, (не вживайте узагальнюючих фраз типу “новини брешуть”). Поділіться з ними надійними канали зв’язку, новинними сайтами, яким довіряєте самі.
- Споживайте інформацію контрольовано. Зараз важливо визначити для себе певний графік, час доби, певні години, чи певну кількість часу, який ви виділяєте на те, щоб дізнатись новини.
Ми обов’язково переможемо, а заходи з інформаційної безпеки та гігієни це те, що може робити кожен, незалежно від кваліфікації. Слава Україні!