Фріланс робота та тайм-менеджмент

Світ навколо може мінятися дуже стрімко. Якщо ж ви фрілансер, відчуття того, що технології випереджають темпи вашого власного розвитку, може стати джерелом постійного фонового стресу. Інформація надходить до нас із різних джерел, її стає усе більше, а ми схильні витрачати занадто багато часу на її відсортовування та опрацювання, оскільки боїмося проґавити щось важливе і втратити таким чином свою компетентність. Насправді ж, весь наш попередній досвід та навички і є тим головним ресурсом для освоєння всього нового. Адже наш мозок постійно навчається і працює все ефективніше! Натомість, безсистемно гортаючи стрічку новин, ми більше перевтомлюємо мозок, ніж отримуємо джерел для саморозвитку. Що ж можна зробити?

1. Систематизуйте своє інформаційне споживання.

 • Варто скласти список та розмежувати інформаційні ресурси, які ви використовуєте для роботи та для розваг або спілкування з друзями. Не заходьте у робочі чати та мережі, коли Ви відпочиваєте, уникайте розважальних сайтів та соцмереж під час роботи.
 • Спробуйте робити короткі нотатки після того, як прочитаєте тематичні статті, інтерв’ю чи розробки у сфері вашої діяльності. Далі – сформулюйте питання, на які вам би хотілось дізнатись відповідь. Таким чином ви завжди зможете знайти те, що вас зацікавило, при потребі, а згодом поглибити свої знання, або зрозуміти, що ця інформація є менш потрібною і корисною, ніж здавалась на перший погляд.
 • Плануйте певний час, коли ви будете читати новини чи перевіряти соцмережі, намагайтесь не робити цього хаотично та компульсивно. Перемикання не є насправді корисним для вашого мозку, і вам доведеться зосереджуватись на роботі знову після того, як ви погортаєте стрічку фейсбук, чи прочитаєте політичні новини.

2. Зберігайте критичність та прискіпливість

 • Сьогодні інформація, яку ми отримуємо в мережі Інтернет, може бути дуже суперечливою, оманливою, а часто навіть просто брехливою. Ви не маєте можливості перевірити усі статті чи новини на достовірність, тому оберіть декілька видань, яким довіряєте, та читайте їх.
 • Оминайте сенсаційні заголовки: найчастіше під ними приховуються ненадійні інформаційні ресурси, що ведуть на рекламні посилання.
 • Перевіряйте інформацію англійською мовою або іншими мовами, використовуйте google scholar та інші ресурси, що надають доступ лише до перевірених джерел, статей та статистичних даних.

3. Знайдіть коло однодумців та обмінюйтеся з ними досвідом та інформацією:

 • Знайдіть можливість отримувати досвід та знання не лише онлайн. Інколи краще один раз почути інформацію від знайомої людини, чи побачити, як щось працює, на власні очі, замість пошуку відео на ютубі та читання спеціалізованої інформації на форумах впродовж багатьох годин. Відвідайте професійний семінар чи здійсніть подорож на конференцію до іншого міста, щоб розширити свої горизонти та отримати нові цікаві знайомства.
 • Формуйте своє професійне середовище. Важливо мати коло людей, у яких можна поцікавитись чимось та отримати фахову відповідь. Вірним є  і протилежне: отримавши корисну інформацію для вашого професійного середовища, поділіться нею з колегами. Довіра, повага і співпраця  залишаються важливими цінностями незалежно від того, чи ви працюєте у корпорації, чи перебуваєте у вільному плаванні. Підтримка колег важлива як для вашої кар’єри, так і для вашого здоров’я та хорошого самопочуття.
 • Допомагайте іншим. Якщо ви маєте відповідні знання, напишіть корисну відповідь на професійному форумі, дайте хорошу рекомендацію колезі. Ви також завжди можете допомогти цікавому та якісному інформаційному ресурсу, для того щоб він розвивався ще краще, розповідаючи про нього друзям чи надаючи фінансову підтримку. Ви є частиною власної інформаційної спільноти і маєте можливість на неї впливати своїми рішеннями та вчинками.

4. Один день на тиждень – без інформаційних подразників.

Часом ми занадто сильно напружуємось для того, щоб бути максимально ефективними, особливо це актуально для фрілансерів, які постійно перебувають у пошуку нових проектів та можливостей. Це може здатися надто радикальним методом, або майже екстремальною практикою у сучасному світі, але тільки уявіть:  цілісінький день без соцмереж та новин! Крім жартів, наш мозок схильний до певних патернів поведінки та, на жаль, споживання не дуже корисної інформації може стати такою ж шкідливою звичкою, як фастфуд, паління чи азартні ігри. Сьогодні залежність від інформації є швидше нормою, аніж винятком, зокрема у середовищі людей, які працюють самі на себе. Адже фрілансери повинні самостійно шукати замовників, просувати себе у мережах, обирати технології та програми для роботи, а також інформацію для власного розвитку. Проте, якщо ви знайдете змогу призупинитись, то побачите, що пауза дає можливість перезавантажитись,  знайти цікаві і несподівані рішення. До того ж, відпочинок із сім’єю чи друзями буде значно приємнішим без сповіщень вашого смартфону.

5. Використовуйте додатки або технології, що допоможуть структурувати та контролювати ваш час, проведений у Інтернеті, та прокрастинувати менше.

 1. Google Keep – один із таких корисних сервісів.  З його допомогою Ви можете транскрибувати та друкувати свої думки, списки та нотатки, і легко отримувати до них доступ.
 2. Також ви можете встановити спеціальний додаток, що блокуватиме найбільш набридливі сайти на ваших пристроях, коли ви працюєте (https://freedom.to)
 3. Додаток Beeminder допоможе вам контролювати час, проведений в Інтернеті, та цілі, яких ви бажаєте досягти. Ви будете отримувати звіт, де виконані цілі та завдання будуть оформлені у лінію вашого прогресу. Додаток може оштрафувати вас, якщо ви не вкладається у власноруч встановлені межі.  https://www.beeminder.com/
 4. Інколи вам необхідно просто відволіктись як від зовнішніх інформаційних подразників, так і від власних роздумів, щоб почуватись краще. У цьому допоможе медитація. Сила цієї простої звички – у додатку https://www.simplehabit.com/
 5. Ще один цікавий додаток для людей з розвинутою уявою – https://www.forestapp.cc/. У цьому додатку ви вирощуєте віртуальне дерево та доглядаєте його. Цікаво, як це допоможе вам менше прокрастинувати? Спробуйте та дізнаєтесь. :)

References:

 1. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0959354318815766
 2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0896627317304178