ФОП 3-ї групи в Україні: кому варто обрати третю групу оподаткування

У 2021 році в Україні 3 група платників єдиного податку (ЄП) стала найбільш чисельною серед суб’єктів господарювання, що обирають спрощену систему оподаткування. Це можна пояснити очевидними перевагами: 

 • Дозволена співпраця з іноземним контрагентами (що особливо важливо для фрілансерів)
 • високі граничні обсяги річного доходу, 
 • можливість  обрати  третю групу як ФОПам, так і юрособам. 

Ми вже писали про те що кількість ФОПів в нашій країні постійно зростає, а також розповідали про важливість бухгалтерського обліку доходів ФОП та відповідальність за зберігання первинної документації. А тепер давайте просто дослідимо умови перебування, ставки, строки сплати податків і подання звітності, ведення обліку ФОП 3 групи.

Для початку, давайте переглянемо основні факти щодо діяльності ФОП 3:


Хто може обрати 3 групу ФОП?

В наших попередніх статтях ми розповідали про те як в Україні почати діяльність ФОП. Що для цього потрібно? Читайте тут і тут. В цьому матеріалі ми наголошуємо що обрати 3-тю групу можуть зареєстровані ФОП та юрособи (будь-якої організаційно-правової форми) в яких (пп. 3 п. 291.4 ПКУ):

– не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена,

– обсяг доходу яких не перевищує 1167 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового року (у 2021 році – 7 002 000 грн).

Заборонені види діяльності для ФОП 3 

Водночас важливо пам'ятати що ФОП 3 заборонений цілий ряд діяльностей, описаних у п. 291.4 ПКУ. Зокрема:

 • обмін іноземної валюти (як вид економічної діяльності);
 • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємностях до 20 літрів та роздрібного продажу ФОПами пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
 • видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
 • діяльність з управління підприємствами;
 • діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання телекомунікаційних послуг;
 • діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.

Облік доходів ФОП

ФОПам більше не потрібно реєструвати книгу обліку в податковій. Більше того, вимога обов’язкового ведення книги у паперовому вигляді скасована. Це означає, що ви вільні обирати як саме вести книгу: на своєму комп’ютері, у таблицях, чи навіть з мобільного телефону. Однак, ви зобов'язані вести облік своїх надходжень в тому чи іншому вигляді. 

В наших матеріалах ви можете знайти пояснення:

Але ми маємо для вас ще більше хороших новин: функція книги обліку доходів доступна в додатку Fairo. Усі ваші вхідні транзакції будуть синхронізовані з виставленими рахунками і сума податків, яку необхідно буде сплатити, буде доступна вам в реальному часі. І тепер не важливо, в якій валюті ви отримуєте дохід. Завантажуйте зараз.

Ліміти доходів ФОП

З 2021 року ліміти доходу ФОП в Україні були збільшені. Ця зміна відбулась внаслідок збільшення розміру мінімальної заробітної плати.

Ліміти платників ЄП податку прив’язані до мінімальної зарплати (з 1 січня 2021), і тепер:

 • Ліміт ФОП 1 група – 167 МЗП, тобто 1 млн 2 тис. грн. (1 002 000 грн.), 
 • Ліміт ФОП 2 група – 834 МЗП, тобто 5 млн 4 тис. грн. (5 004 000 грн.),
 • Ліміт ФОП 3 група – 1167 МЗП, тобто 7 млн 2 тис. грн. (7 002 000 грн.),

Такі обсяги доходів здаються недосяжними для багатьох дрібних ФОП. Проте, якщо ви оперуєте великими сумами коштів, то за лімітами потрібно слідкувати уважніше. З нашого блогу ви можете дізнатись більше про те, що робити ФОП у випадку перевищення ліміту і як не перевищити граничний розмір й вкластись у ліміти.