ФОП: переваги і недоліки

Чи знали ви, що станом на 24 листопада 2021 року, в Україні відкрито 1 994 060 ФОПів. Рівно рік тому, цифра була інакша, а саме 1 911 144. Це означає, що ситуація з COVID стала мотивацією для багатьох українців аби відкрити свій ФОП, розпочати свою справу, працювати на себе і платити податки самостійно. Не так давно команда Файро підготувала статтю якраз на цю тему, а тепер ми вирішили дослідити якими саме причинами керуються українці, коли вирішують відкрити ФОП і почати власний бізнес.

Спершу розглянемо найважливіші переваги ведення ФОП:

Реєстрація ФОП

Сьогодні відкриття ФОП — справа елементарна. Завдяки Дії, це можна зробити безкоштовно і дуже швидко. Подати заяву можна не виходячи з дому. До речі, якщо ви вирішили відкрити ФОП і зареєструватись як фізична-особа підприємець лише зараз, ми маємо для вас аж дві статті з порадами. 

Документація

Для ФОП, складання статуту не є обов'язковим, в той час як для для ТОВ потрібно піклуватись про безліч установчих обов'язкових документів. До речі, якщо у вас є бажання починати про первинну документацію ФОП, ми маємо для вас кілька порад тут

Капітал

При відкритті ФОП, необхідності в статутному капіталі немає теж.

Оподаткування ФОП

Спрощена система оподаткування — одна з основних переваг обрання ФОП 3 групи. На відміну від фіксованих сум ЄП для груп 1 і 2, ставки єдиного податку для групи 3 встановлені згідно із п. 293.3 ПКУ у розмірі:

  • 3% доходу та обрано додатково сплату ПДВ;
  • 5% доходу – якщо ПДВ не сплачують.

Ведення обліку фінансів і подача звітів відбувається доволі просто. ФОПам зовсім не обов'язково наймати команду фінансистів чи бухгалтера. Для цього з'явився Файро. З цим додатком у вашому смартфоні ви забудете про черги в податковій, будете завжди в курсі усіх податкових дедлайнів, отримаєте автоматично заповнені звіти про ЄСВ та звіти по єдиному податку + актуальні реквізити для сплати усіх податкових платежів. Спробуйте зараз і отримайте приємний бонус.

Прибуток

У ФОП немає обмежень у користуванні коштами. Отримання прибутку є простим процесом.

Місце роботи 

Діяльність ФОП обліковується за місцем реєстрації, а це не означає наявність офісу чи якихось інших окремих приміщень. Так, це може бути навіть ваша власна домівка. Все просто.

Завершення діяльності ФОП

Якщо ви приймаєте рішення про закриття ФОП — ви маєте справу з таким ж простим процесом, як і відкриття ФОП. Подання заяви онлайн через Дію займає 2 хвилини вашого часу. І так, це безкоштовно. До речі, ми навіть маємо для вас короткий гайд про процес закриття ФОП.


Водночас не варто забувати про кілька недоліків, з якими мусить працювати кожен ФОП, який веде свої фінанси і бухгалтерію самостійно.

Можливий арешт майна

Найголовніший ризик в діяльності ФОП — це відповідальність всім своїм майном. Якщо ви маєте якісь борги перед державою або перед партнерами, з'являється ризик що ваше майно арештують або заберуть в судовому порядку. Цікаво, що згідно статистики Опендатабот, станом на жовтень 2021 року, загальний податковий борг ФОПів України становить 7,2 млрд гривень, а найбільші суми державі винні підприємці, що працюють з роздрібною торгівлею.

Штрафи ФОП

У 2021 році в Україні платники ЄСВ були звільнені від штрафів за несплату соціального внеску. Їм також не нараховували пеню за неповну сплату або несвоєчасну сплату сум ЄСВ і несвоєчасне подання звітності з ЄСВ. Раніше нарахована пеня підлягає списанню. Проте існує законодавча колізія щодо цього закону, оскільки введення цієї норми не звільняє підприємців від адміністративної відповідальності за несплату чи несвоєчасну сплату ЄСВ у 2021. Більше про штрафи ФОП ми написали тут.

Обмеження по видам діяльності

Для ФОП існують певні обмеження по видам діяльності, якщо ви хочете бути на спрощеній системі оподаткування.

Ліміти доходів ФОП

Ми вже писали про ліміти по отриманню доходу для спрощеної системи. До речі, у 2021 році, ліміти доходу ФОП в Україні були збільшені. Зараз ліміт для ФОП 3 групи — 1167 МЗП, тобто 7 млн 2 тис. грн. Такий обсяг доходів здається недосяжним для багатьох дрібних ФОП. Проте, якщо ви оперуєте великими сумами коштів, то за лімітами потрібно слідкувати уважніше.


Важливо пам'ятати

Іноземним громадянам, які бажають працювати в якості ФОПу в Україні, слід врахувати:

  • Реєстрація в якості підприємця не може бути використана в якості підстави для отримання тимчасової посвідки на проживання в Україні;
  • Згідно з Податковим кодексом України, якщо іноземний громадянин реєструється як підприємець, він стає податковим резидентом України;
  • Згідно з банківським законодавством України, якщо іноземний громадянин вирішує зареєструватися в якості ФОП, то на нього будуть поширюватися ті ж банківські правила, що і на громадян України.


Висновок

Враховуючи недоліки і переваги ведення ФОП описані вище, хоч і приватна підприємницька форма ведення бізнесу є чудовим вибором для більшості фізичних осіб, які здійснюють не ризиковану підприємницьку діяльність (наприклад, у сфері ІТ), ця структура не є найкращим вибором для компаній і стартапів, які планують рости чи мають високі бізнес-ризики і потенційні зобов’язання.