Чи варто змінювати податкову ставку ЄП на 2% під час воєнного стану?

Хто може перейти на ставку 2% ЄП?

Фізичні та юридичні особи відповідно до пп. 9.2 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ.

ФОПи 3 групи мають право змінити ставку з 5% на 2% оподаткування, в той час як ФОП 1 та ФОП 2 можуть просто не сплачувати єдиний податок (відповідно до змін до ПКУ викладених у  2120-IX,).

Кому заборонено переходити на ставку 2% єдиного податку?

  • Підприємці чий обсяг доходу протягом календарного року становив  більше 10 млрд грн;
  • Суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи − підприємці), які здійснюють: діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей, парі, обмін іноземної валюти; виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів, видобуток, реалізацію корисних копалин.
  • Страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів.
  • Представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку.
  • Фізичні та юридичні особи – нерезиденти.

Як перейти на зменшену податкову ставку?

Для цього вам потрібно подати відповідну заяву до контролюючих органів. Якщо у вас немає можливості зробити це за місцем реєстрації, ви можете подати її у будь-якому контролюючому органі або в Електронному кабінеті платника податків.  Код заяви F0102003. 

Що з ПДВ?

Якщо ви є платником ПДВ, ваш статус платника ПДВ призупинений тимчасово, але не скасований. Тобто на час дії воєнного стану ви не зможете нараховувати ПДВ здійснюючи продажі  своїм клієнтам. Однак, вже наступного місяця після скасування дії воєнного стану, статус платника ПДВ буде вам автоматично повернуто. Таким чином, ви будете змушені нарахувати компенсуючі ПДВ зобов’язання і це призведе до втрат коштів, якщо товар був проданий під час воєнного стану. Детальніше про цю особливість для ФОП 3 можна дізнатись у повідомленні  на порталі ДПС

Чи варто переходити на 2%?

Після переходу на зменшену податкову ставку, ви будете змушені звітувати і сплачувати суму податку щомісячно, а не щоквартально, що є додатковою витратою часу. Також наголошуємо, що ця ставка зберігається лише на період дії військового стану і є тимчасовою, а також добровільною. Тому однозначної відповіді не існує, потрібно враховувати особливості вашого підприємства і обігу коштів, а також статус платника ПДВ і особливості описані вище. 

Важливо: На жаль, при зміні податкової ставки на 2%, ви не зможете користуватись усіма функціями додатку Fairo. Ми повідомимо вас, як тільки така можливість з’явиться.