Блогери теж платять: як ФОП відеоблогерам сплачувати податки в Україні?

Ведення бухгалтерії і сплата ЄП і ЄСВ — це не лише справа усіх звичайних ФОПів 3ьої групи, які працюють в офісах чи вдома. Це стосується також блогерів, які зареєстровані як ФОП. Давайте розглянемо як ФОП блогери мають сплачувавати податки в Україні.

Від чого залежить дохід українського блогера на YouTube?

Обсяг доходу відеоблогера залежить від 2 важливих параметрів:

 • Перегляд відео користувачами,
 • Показ реклами у цих відео.

Іншими словами, більше переглядів відео = більше шансів того що у ролик буде включено рекламу. Можливо, навіть не одну. Ця реклама буде різною в залежності від країни, типу продукту і безлічі інших критеріїв, якими керуються рекламодавці.

В YouTube є можливість переглянути точну кількість переглядів відео з кожної країни. Тому, наприклад, якщо блогер має найбільше переглядів у Німеччині, скоріш за все рекламодавці також будуть адресувати свої пропозиції споживачам у Німеччині. Це відповідно підтверджує той факт що основний дохід блогера буде надходити з країни, де його чи її контент буде найпопулярнішим. Але чим власне є ці доходи відповідно до законодавства?

Що таке роялті і монетизація?

 • Роялті

Згідно з п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, роялті — це будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності. Відповідно до Податкового кодексу України, до доходу фізичної особи платника єдиного податку роялті включатися не можуть

 • Монетизація

Простими словами, монетизація — це винагорода за показ реклами у вашому відео. YouTube має право показувати (додавати прямо у відео) рекламу на замовлення третіх сторін (рекламодавців) і отримує за це плату. А коли виконані вимоги для підключення до партнерської програми, відеоблогер може очікувати на певний дохід теж. 

Що з податками блогерів в Україні?

Офіційно легалізацією доходів YouTube у США займається компанія Adsense (вона є підрозділом компанії Google). Тому для того, щоб сплачувати менше податку саме у США вам потрібно повідомити Adsense про те, що ви проживаєте в Україні, і тоді ви отримаєте знижену ставку податку 10%. Проте ви все ще також повинні платити податки з доходу в Україні. Враховуючи той факт, що оподаткування доходів від Google не регулюється українським законодавством, в ситуації з доходами блогерів застосовуються загальні правила. 

 • Якщо блогер не являється ФОП 3 групи, то він чи вона має сплачувати 18% податку з фізичних осіб і 1,5% військового збору з усього доходу, який нарахований YouTube від монетизації контенту (тобто і роялті, і дохід від реклами). 
 • Якщо блогер є ФОП і є платником єдиного податку 3 групи, то ставка податку становить лише 5% від його чи її доходів. 

Важливо: блогери можуть користуватися зменшеною ставкою лише до доходу, що не перевищує 7 млн грн на рік. Інакше йому чи їй доведеться сплатити ті самі 19,5%. Наша рекомендація: відкривайте ФОП одразу, аби потім не заплутатись з податками і не переплачувати. До речі, відкрити ФОП можна тепер через Дію за кілька хвилин. Ми тут розповідали як це можна зробити, а тут є інформація про ліміти доходу ФОП.

Висновок

За останні кілька років зміни в податковому законодавстві вплинули на багато сфер діяльності ФОПів. З нового 2022 року, податківці почнуть ретельніше перевіряти доходи громадян і це ймовірно вплине й на блогерів, так як їх діяльність є публічною. І хай яким безтурботним здається їх життя, судячи з численних рекламних постів і фотографій в соціальних мережах, від податкової системи далеко не втечеш. Майже у всіх нових та досвідчених ФОПів в Україні є побоювання потрапити під пильне око податкової служби. І для того аби ви змогли мінімізувати ризики перевірки податківців і приділяли більше часу своєму бізнесу, ми вже опублікували статтю про види та підстави для перевірок і коли саме вони відбуваються.

Якщо блогери розвивають свою діяльність і бажають отримувати значні прибутки — вони мусять обліковувати доходи які отримують та сплачувати податки. А мобільний додаток Fairo дозволяє ФОПам і фрілансерам проводити бізнес-операції онлайн прямо зі смартфону. 

Сьогодні, не виходячи з дому чи офісу, можна:

 • Створювати та відправляти інвойси у форматі PDF або у вигляді посилань,
 • Вести автоматизовану бухгалтерію,
 • Отримувати попередньо заповнені податкові звіти,
 • Сплачувати податки у кілька кліків,
 • Користуватись бізнес-рахунками у $ та € та отримувати оплату від іноземних клієнтів.

Спробуйте Fairo зараз та отримайте до 2х місяців безкоштовного користування.

Google Play

App Store


Вам може бути цікаво: про облік доходів підприємців, ліміти доходів, як уникнути податкових перевірок, а також про переваги й недоліки ведення ФОП (для блогерів і не тільки) читайте у нашому блозі.